KOLM KÜSIMUST ANU SALUÄÄRELE

LR esitab kolm küsimust Albert Engströmi teose „Moskoviidid“ tõlkijale Anu Saluäärele.

1. Albert Engström pole eesti lugejale päris tundmatu, oled temalt juba varem tõlkinud „Anders Zorni elu“ (LR 27-29/2017). Mis sind Engströmi juures võlub, et otsustasid teisegi raamatu tõlkida?

Ma ütleksin, et see on ajaloo võlu. Olen alati pidanud rohkem vanadest kui uutest asjadest, ja samuti tõlkinud rohkem klassikuid kui tänapäeva autoreid. Engström kuulub Rootsi kultuurilukku. Muidugi ei saa ta meile nii koduseks kui rootsi lugejale – aga midagi võiksime ka meie temast teada. Nii nagu meil oleks ehk hea meel, kui Oskar Lutsu ka Rootsis tuntaks.

2. 1923. aastal polnud kodusõjast toibuv Venemaa ilmselt kõige enesestmõistetavam reisisihtpunkt. Mis Engströmi sinna ajas? Ja kas oskad öelda, kuidas „Moskoviidid“ ilmudes Rootsis vastu võeti? Kas oli vastukajasid ka Venemaalt?

NEP-i aegne Venemaa pakkus huvi paljudele maailma majandusinimestele. Küllap lootsid ka Rootsi ärimehed, kes Engströmi reisi korraldasid, sellest suurest segadusest kasu lõigata. Minule andis „Moskoviitide“ tõlkimiseks inspiratsiooni H. G. Wellsi „Venemaa pimeduses“ avaldamine (LR 13-14/2017). Kui Wells külastas Venemaad 1920. aastal, siis Engström 3 aastat hiljem – ja kui erinevalt kumbki asju nägi ja nähtusse suhtus. Engströmi hangitud nõukogude propagandaplakatite kollektsioon on tallel Stockholmis Rahvusmuuseumis, kuid Venemaal Engströmi eluajal tema raamatust vaevalt teada saadi. Aga hiljuti sattusin soomerootsi slavisti Barbara Lönnqvisti venekeelsele ümberjutustusele, kus ta muuseas tõmbab paralleele ka Horvaatia kirjaniku Miroslav Krleža Venemaa-reisikirjaga samast ajast.

3. Miks on „Moskoviidid“ huvitav lugemine ka veel aastal 2020?

Tundub, et ma kahes esimeses punktis juba vastasin sellele. Ajalugu peab tundma, eriti lähinaabrite oma, igast vaatevinklist. Engström jättis meile oma vahetutest muljetest pildiraamatu, kus portreevisandeid ja teisi joonistusi saadavad vestelised kommentaarid umbes Mark Twaini laadis – „Võhikud võõrsil“.