Franz Kafka. „Aruanne akadeemiale“

Saksa keelest tõlkinud August Sang

Franz Kafka, ühe 20. sajandi väljapaistvama kirjaniku loomingust ilmus autori eluajal vaid üksikuid jutustusi ja miniatuure. Lühiproosakogumik „Aruanne akadeemiale“ sisaldab mitu Kafka kõige tuntumat juttu, nagu „Metamorfoos“, „Aruanne akadeemiale“ ja „Seaduse ees“, mis rabasid lugejaid 100 aastat tagasi ning mille aja- ja asjakohasus paneb mõtlema tänagi.

Kafka lood kulgevad viirastuslikkuse ja bürokraatiamaailma kalgivõitu reaalsuse piirimail. Paindumatult tsüklilise argielu ja kahtleva teadvuse vahelistest faasinihetest võrsuvad põhimõttelised küsimused. Nii kõlavad mõnegi loo motiivid tuttavalt ka neile, kes loevad Kafkat esmakordselt.

Lisaks juttudele saab raamatust lugeda Hasso Krulli algatatud arutelu „Meie kafkanemine“, kus oma Kafka-kogemusest räägivad Maarja Kangro, Mart Kangur, Peeter Laurits ja Peeter Sauter. Hasso Krull tõdeb: „Kafka müsteerium algabki minu meelest sellest, et tekstil on võime muutuda üleloomuliku kiirusega tavatult intiimseks. Vähe sellest, ta avab unenäo ukse, mis jääbki paokile, seda ei saa enam lukku panna.“

Loe nimilugu siit. 

Saadaval ka e-raamatuna.

Paberraamatu leiab Apollost, Rahva Raamatust, raamatupoodidest Puänt, Biblioteek ja Raamatukoi, samuti Lehepunkti müügipunktidest üle Eesti.

Esitrükk: 
Franz Kafka. „Aruanne akadeemiale“, tlk August Sang, LR, 1962, nr 40 

Loomingu Raamatukogus on Franz Kafka loomingust ilmunud „Protsess“, tlk August Sang (1966, nr 40–43), „Kiri isale“, tlk Krista Läänemets (1997, nr 11), „Kirjad Milenale“, tlk Tiiu Relve (1996, nr 27–30), ja „Öösel“, tlk Mati Sirkel (1983, nr 27). 

Loomingu Raamatukogu põhisarja saab ette tellida siit.